Jakie rodzaje soczewek są używane w operacjach zaćmy?
Zaćma jest chorobą, w przypadku której najskuteczniejszą metodą jej leczenia jest operacja. Podczas zabiegu usuwana jest zmętniała naturalna soczewka oka. W zamian za nią pacjent otrzymuje nową, sztuczną soczewkę. Przed operacją zaćmy istnieje możliwość wyboru soczewki wewnątrzgałkowej, które zostanie użyta w trakcie zabiegu. Należy jednak pamiętać o tym, że dotyczy to wyłącznie soczewek dostępnych prywatnie.
Jeżeli operacja zaćmy będzie przeprowadzana z wykorzystaniem soczewek wewnątrzgałkowych dostępnych na NFZ, podczas zabiegu użyta zostanie soczewka jednoogniskowa lub soczewka toryczna jednoogniskowa (dot. sytuacji, w której astygmatyzm rogówkowy pacjenta jest większy niż 2 D). Jeśli jednak pacjent zdecyduje się na wybór soczewki dostępnej prywatnie, to w trakcie operacji zaćmy zmętniała naturalna soczewka oka zostanie zastąpiona jedną z następujących soczewek:
- soczewka toryczna jednoogniskowa,
- soczewka toryczna wieloogniskowa,
- soczewka wieloogniskowa,
- soczewka z filtrem światła niebieskiego.
Jak przygotować się do operacji zaćmy i na czym polega dalsza kontrola?
Wybór soczewki wewnątrzgałkowej należy skonsultować z lekarzem okulistą. Ważne jest również to, by w odpowiedni sposób przygotować się do planowanej operacji zaćmy – w Poznaniu lub w innej miejscowości. Po operacji natomiast powinno się stosować do zaleceń lekarza.
W dniu zabiegu należy: przyjąć leki ogólne, zgodnie z zaleceniami anestezjologa; zjeść lekki posiłek; nie pić alkoholu i kawy; nie malować się i nie zakładać biżuterii; wziąć prysznic bądź kąpiel. Równie istotne jest to, by zabrać ze sobą wygodne ubrania, a także zaplanować bezpieczny powrót do domu, wraz z osobą towarzyszącą. Po operacji należy unikać nadmiernej aktywności fizycznej oraz prowadzić oszczędny tryb życia.